Kozarjeva pot

Kozarjeva pot povezuje kraje, kjer je deloval Božji služabnik Alojzij Kozar in je tam ohranjen ali postavljen kakšen spomin nanj.

Odranci

1. Župnijska cerkev Svete Trojice

Gradnjo župnijske cerkve Svete Trojice v Odrancih je vodil Božji služabnik v letih 1964-67, že od leta 1945 pa se je trudil, da bi uresničil željo odranskih vernikov in naročilo škofa ordinarija. Prizadevanje za gradnjo je opisal v knjigi Neuničljivo upanje. V cerkvi je na ogled razstava o Božjem služabniku.

2. Grob Božjega služabnika

Na pokopališču ob cerkvi je grob Božjega služabnika s spomenikom, ki s svojo obliko poudarja njegovo prizadevanje za gradnjo cerkve.

Leta 2016 je bila dodana plošča s kronogramom, ki ga je v latinščini sestavil škof dr. Jožef Smej, v prevodu pa se glasi: »Tu počiva / Lojze Kozar / Božji služabnik / Iz življenja zemeljskega / je tretjega dne majskih kalend / stopil gor nad nas./ Leto se iz črk razbere.« Tretji dan majskih kalend je 29. april. Črke M, D, C, L, V, I pomenijo rimske številke in dajo letnico 1999, torej dan, mesec in leto smrti Božjega služabnika. Škof Smej je pripisal: »Če pride do razglasitve za blaženega (Bog daj!), bomo lahko rekli, da je smrtni dan zanj 'dies natalis' (tj: 'rojstni dan za nebesa').«

3. Kip Božjega služabnika

Pred cerkvijo stoji kip Božjega služabnika, delo kiparja Marjana Dreva. Postavljen je bil leta 2010. Na podstavku je več napisov, med drugim so zapisane besede: »Vsa moja ljubezen Trojici velja, k Njej naj pot tebe, popotnik, pelja.«

Odr-cerkev 2.JPG
Odr-grob.JPG
Odr-kip.JPG
 

Martinje

Pri kapeli v rojstnem kraju blizu rojstne hiše, ki ne stoji več, je bil leta 2010 postavljen doprsni kip, ki ga je izdelal kipar Marjan Drev. Na podstavku so vklesane besede: »S koreninami ob Srebrnem bregu, s steblom v Odrancih, s krošnjo čez širne dežele se dvigam v nebo.«

Martinje-2.JPG
Martinje-1.JPG
 

Boreča

Pri cerkvi sv. Ane v Boreči v Župniji Gornji Petrovci je 26. julija 1936 daroval novo mašo Božji služabnik Alojzij Kozar. Tam so ob 80-letnici nove maše postavili spominsko znamenje v obliki dveh rok, ki držita hostijo, kar je upodobljen zapis novomašnika, ko je na dan nove maše v svoj dnevnik zapisal: »Prvič sem držal v svojih rokah onega, ki je večji kakor vesoljstvo, Njega, ki je vsa moja ljubezen.«

Boreca 1.JPG
 

Gorenji Senik

Državna slovenska samouprava Gorenji Senik v Porabju na Madžarskem je leta 2017 v župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika na Gorenjem Seniku, kjer je bil krščen Božji služabnik, postavila spominsko ploščo. Na plošči ob krstnem kamnu so vklesane Kozarjeve besede: »Po krstu spadamo v občestvu svetih.« Sledi še napis:  »Pri tem krstnem studencu je bil 12. novembra 1910 krščen Božji služabnik Alojzij Kozar.«

GSenik-1.JPG
GSenik-2.JPG
 

Horvatnadalja

Božji služabnik Alojzij Kozar je med drugo svetovno vojno tri leta preživel kot kaplan v Körmendu. Upokojeni župnik prelat dr. Gyürki Laszlo je leta 2017 na podružnici v Horvatnadalji poskrbel za postavitev spominskega obeležja.

Oblika znamenja, ki je izdelano iz lesa, spominja na domačo hišo, ki jo je Božji služabnik v pregnanstvu pogrešal. Reliefno podobo Božjega služabnika je izdelal kipar Marjan Drev in ravno tako ploščo z napisom: »Božji služabnik Alojzij Kozar 1910-1999 / kaplan v Körmendu 1942-1945 / Vsi smo božji otroci.«

Horvat.JPG
 

Drugi kraji

a) Z Božjim služabnikom Alojzijem Kozarjem so povezani še številni drugi kraji. Najprej tisti, kjer je deloval kot kaplan ali župnik:

Velika Polana – kraj župnikovanja
Turnišče – kraj kaplanovanja
Trbovlje – kraj kaplanovanja
Hrastnik – kraj kaplanovanja
Brežice – kraj kaplanovanja
Hosszupereszteg – kraj kaplanovanja

b) Na njegovo življenje in delo spominjajo še kraji:

Murska Sobota – kraj šolanja v gimnaziji
Ptuj – kraj mature
Maribor – bogoslovje in kasneje sodelovanje pri raznih škofijskih odborih
Lendava – zapor

c) Na njegovo literarno delo spominjajo poleg že zgoraj omenjenih še naslednji kraji:

Dolenci, Sveti Jurij, Grad, Modinci, Monošter – Licenciat Janez
Prosenjakovci, Pertoča – Njene postaje